Mieszkania z drugiej ręki – wady i zalety rynku wtórnego

Wybór mieszkania jest prawdopodobnie jednym z najcięższych, jakich można dokonać. Nic dziwnego, w końcu to długoletnie zaangażowanie się, które jest obciążające finansowo.

Nie ważne, czy decydujemy się na zakup za gotówkę czy na kredyt, i tak koszty kupna mieszkania są na tyle duże, żeby zakup ten dobrze przemyśleć.

Jednym z najważniejszych pytań z jakimi przychodzi się mierzyć przyszłym właścicielom mieszkania jest zdecydowanie się, czy wolą mieszkanie z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego. Często zapada decyzja o kupnie lokum ‘z drugiej ręki’, ponieważ rozwiązanie to ma wiele zalet, nie tylko czysto finansowych.

Są jednak również pewne aspekty korzystania z rynku wtórnego, które sprawiają że niektórzy obawiają się tego rynku.

nieruchomości bezpośrednio

Jakie są zalety mieszkania z rynku wtórnego?

Zacznijmy od zalet nabywania mieszkań na rynku wtórnym. Pierwszym aspektem, który przychodzi do głowy jest kwestia ceny. I rzeczywiście, mieszkania używane są najczęściej tańsze od podobnych mieszkań na rynku pierwotnym. Oczywiście potrafią trafić się również ‘perełki’ w postaci apartamentów na rynku wtórnym, których cena będzie wielokrotnie przewyższać cenę mieszkań z rynku pierwotnego. Jednak podobnie sytuacja ma się na przykład na rynku samochodów; używany Rolls-Royce w dobrym stanie będzie droższy od nowej samochodu popularnej marki. Dokładnie tak samo jest z mieszkaniami.

Kolejną zaletą jest wybór. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego możemy niemal dowolnie wybrać lokalizację i typ zabudowy.

Jednak największą zaletą mieszkań z drugiej ręki jest infrastruktura wokół nich. Powód jest niezwykle prosty; przez lata istnienia osiedla dookoła niego zdążyły pootwierać się liczne sklepy, szkoły, fryzjerzy i inne lokale usługowe. Na nowych osiedlach często brakuje tak dobrej infrastruktury, podobnie jak często pojawiają się tam problemy z odpowiednią komunikacją z centrum miasta. Na już istniejących osiedlach zazwyczaj istnieją już dobrze działające instancje transportu miejskiego.

Na co trzeba uważać kupując mieszkanie z drugiej ręki?

Wracając do naszej analogii do rynku samochodowego, również kupując używane mieszkanie trzeba zachować podobne środki ostrożności jak przy kupowaniu używanego auta. Nie unikniemy sprawdzenia dokumentów, takich jak księgi wieczyste, które mogą być zawiłe, jednak powiedzą nam dużo o historii mieszkania.

Być może potrzebna będzie by się z nimi uporać pomoc notariusza. Dodatkowo musimy sprawdzić stan mieszkania przed nabyciem, żeby po przeprowadzce się nie rozczarować. Jednak najczęstszym problemem jest mniejsza swoboda w przemeblowaniu mieszkania i dostosowania go do siebie, niż ma to miejsce w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, bowiem pewne elementy mogą być kosztowne lub trudne w wymianie.